VELIKONOCE

26. února 2010 v 9:21 | ♫MaRseLinQa♪ |  ostatníííí
Také se těšíte na Velikonoce já ano a tak jsemVám sehnala malé informace o velikonočních zvycích.


VELIKONOČNÍ ZVYKY-ZDROJ info domeček:-D

Na škaredou středu se nesmíte mračit, jinak se budete mračit každou středu v roce.


Na zelený čtvrtek musíte časně vstát a omýt se rosou - nebudete nemocní. Hospodyně musí zamést dům ještě před východem slunce a smetí odnést na křižovatku - nebudete mít v domě blechy. V Orlických horách se házel do studny chléb s medem - aby v ní byla vody celý rok. Také jidáše s medem zaručovali zdraví.


Na velký pátek se lidé chodili mýt do potoka, aby se jim vyhýbaly choroby. Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy uchopit ze dna vody kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu - pak je nebolely zuby. Textilníci předli pašijové nitě, těmi udělali několik stehů, které pak rodinu chránily před uhranutím a zlými duchy. Košile ušitá pašijovými nitěmi chránila před bleskem. Nesmělo se prát prádlo, nesmělo se pracovat v sadu, nesmělo se nic půjčovat.


Na bílou sobotu se z ohořelých dřívek udělal křížek a ten se donesl na pole, aby bylo úrodné. Někde se dávaly za trámy domu uhlíky, aby odradily požár. Doma se uklízelo, bílilo, pekly se mazance a beránci, pletly pomlázky, zdobila vajíčka.


Na boží hod velikonoční dostala každá návštěva kousek posvěceného jídla, trochu se ho dalo na pole, do studny a na zahradu - aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lulu Lulu | Web | 2. března 2010 v 18:25 | Reagovat

Ahoj,chovala jsem se jak apsolutní pí**
a teď se ti chci omluvit a jestli nechceš tak je mi to jedno!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama